Nowy symbol Poznania zaprojektowała znana z innowacyjnych rozwiązań holenderska pracownia MVRDV. To ich pierwsza realizacja w tej części Europy. Budynek powstał w centrum miasta, w miejscu kultowego kina Bałtyk, działającego tu od 1929 roku. Dominująca nad okolicą rzeźbiarska bryła stworzyła układ urbanistyczny głównego skrzyżowania Poznania i znakomicie wpisała się w osie widokowe okolicznych ulic. Wielokrotnie nagradzana, wychwalana przez krytyków i mieszkańców, nazwana „pomnikiem triumfu rozumu” jest tłumnie odwiedzana przez poznaniaków.
Na niższych piętrach znajdują się kawiarnie, bary i klub fitness, na najwyższym – klub muzyczny z niesamowitą panoramą miasta, pozostałe zajmują jasne, przestronne biura. Z 16 kondygnacjami i 67 metrami wysokości (149 m.n.p.m.) Bałtyk jest najwyższym w okolicy i jednym z najwyższych budynków Poznania. Z racji położenia na przewyższeniu oferuje najrozleglejszy widok.
Pomiędzy Bałtykiem a sąsiednią Concordią powstała Przystań – zielona przestrzeń miejska z kawiarniami, knajpkami, miejscem do rekreacji, ale też na spektakle, wystawy i koncerty. – Podobało nam się, że zleceniodawcy nie myśleli wyłącznie o stworzeniu ciekawego projektu w kontekście komercyjnym, ale mówili o mieście, jego mieszkańcach, o tym, co ważne dla Poznania – mówiła w wywiadzie Nathalie de Vries, partnerka MVRDV
Do budynku zaprasza „wykuty” w bryle sześciopiętrowy uskok nad wejściem. Elewacja inspirowana modernistyczną ikoną Poznania – Okrąglakiem pokryta jest skorupą z włóknobetonu mieniącego się w słońcu drobnym kruszywem. Przez transparentną fasadę przezierają sąsiednie budynki i pobielony betonowy szkielet Bałtyku. Projekt i wykonanie biurowca zostało uznane za niemal idealne, budynek otrzymał certyfikat BREEAM w stopniu excellent. Inwestycja jest dziełem Garvestu i Grupy Vox.