Co ciekawe najładniejsze budynki powstawały w ubiegłym roku w większości poza głównymi aglomeracjami. Obok Bydgoszczy finaliści stoją w Kielcach, Gliwicach, czternastotysięcznym Wolsztynie, dwutysięcznych Pankach pod Częstochową i jeszcze mniejszym Kryspinowie pod Krakowem.Wśród nagrodzonych projektów zdecydowana większość to budynki użyteczności publicznej: obok przystani rzecznej, jest dworzec kolejowy, galeria sztuki, budynek wystawienniczo-edukacyjny, szkoła wyższa i dwie hale sportowe. Pozostałe trzy budynki komercyjne to biurowce. Pixel zdobył siedem razy więcej głosów niż pozostałe dwa razem wzięte.Czytelnicy tak samo chętnie nagradzali projekty czołowych polskich architektów, jak i mniej znanych pracowni. Wśród tuzów projektowania w finałowej dzisiątce obok Jemsów znaleźli się też Ingarden & Ewy Architekci docenieni za krakowski Ogród Sztuki, Kuryłowicz & Associates za budynek uniwersytecki na warszawskim Powiślu i Medusa Group za biurowiec w Gliwicach.
Pierwsze miejsce zajęli APA Rokiccy, którzy zaprojektowali nową ikonę Bydgoszczy – marinę usytuowaną w centrum miasta nad Brdą. Dwa budynki mieszczą przystań sportową i turystyczną z wypożyczalnią sprzętu oraz hotel z gabinetem odnowy i restauracją.
Obiekt jest dumą bydgoszczan, częścią rewitalizowanej Wyspy Młyńskiej, nagrodzoną m.in. The World Leisure International Innovation Prize 2012 w Rimini. Przystań jest zdecydowanie największą atrakcją turystyczną miasta. Znajduje się na początku prawie trzystukilometrowego szlaku żeglugi łączącego Wisłę z Odrą, który jest częścią europejskiej drogi wodnej wschód-zachód z Antwerpii do Kłajpedy. Gratulujemy!